Tulen lapsega teraapiasse. Mis seal esimestel kordadel toimub?

Tegevusteraapia teraapiatuba

Jällegi üks lapsevanema küsimusest inspireeritud sissekanne. Mismoodi see täpselt käib, kui soovin lapsega tegevusteraapiasse või konsultatsioonile tulla? Kes tuleb? Millal tuleb? Kauaks tuleb? Vanemal on seda oluline teada ka selleks, et oma last paremini ette valmistada ja selgitada, mida oodata.

Esimesel korral

Minul on tavaks saanud, et tegevusteraapias osaleb esimesel korral kas laps koos vanema(te)ga või ainult vanem(ad), et arutada, millega oleks last vaja toetada, kuidas laps igapäevaelus toimetab ning millest võivad mured tingitud olla.

Ainult vanema kohalolekut olen soovitanud puhul, kui tegu on selliste teemadega, mis ei ole lapsega koos avatult arutlusel olnud ning on põhjust arvata, et talle poleks hea ja toetav, kui ta kuuleks pealt enda kohta räägitavat. Isegi kui kodus on lapse kogetavad raskused tihti jutuks, võib lapsele olla liig kõike seda kontsentreeritult 45 min jooksul ette kantuna kuulata.

Teisalt on ka lapsi, kes soovivad olla juba esimesel korral kaasas, on ehk ise soovi avaldanud, et neile keegi toeks leitaks, ning tahavad kaasa rääkida ennast puudutavatel teemadel.

(Eel)teismeliste puhul on pigem tavapärane, et tullakse esimesel korral vanema(te)ga kaasa. Mõni peaaegu täisealine (16-17a) eelistab tulla kohe esimesel korral üksinda.

Teisel korral

Edaspidi on tavaks, et laps osaleb teraapias üksinda, vanem võib oodata ooteruumis. Annan alati lastele ka valida, kas nad soovivad esimesel individuaalsel teraapiakorral üksi ruumi tulla või tahaksid nad, et vanem tuleks ka julgustuseks sisse. Esimene kord on ennekõike kontakti loomise, tutvumise ja lapses teraapiategevuste vastu huvi tekitamise kord. Loomulikult on teraapiaasse teretulnud kõik olulised tegelased nagu kaisuloomad, lemmikraamatud jm, mis lapsele turvatunnet pakub või millest ta huvitub.

Kaua kestab?

Laste teraapia kestab 45 minutit.

Mis variante veel on?

Variante, mida ma siin ei kirjeldanud, on kindlasti palju ja need saame individuaalselt läbi arutada. Sage on ka see, et alguses tuleb lapsevanem lihtsalt konsultatsioonile, et saada nõu, tuge ja arutada oma lapse parema toetamise võimalusi, jõuab siis järeldusele, et tema lapsele võiks tegevusteraapia sobida ning järgmisel korral tullakse juba koos.

Loe täpsemalt:

©andeetti
Olete teretulnud levitama oma kanalites siin lehel leiduvaid artikleid ja postitusi, kui avaldate need muutmata kujul ning lisate viite veebilehele www.tegevusterapeut.ee koos autori nimega (Ande Etti).

Ilma nimetatud viideteta ei ole selle kodulehe tekstide kopeerimine lubatud.