Aleksitüümia ja interotseptsioon ehk: Mis seos on kehaliste aistingute ja emotsioonide tundmise vahel?

emotsioonid

Foto: Andrea Piacquadio

Mis on aleksitüümia?

Terminit aleksitüümia kasutatakse kirjeldamaks raskusi isiklike emotsioonide äratundmisel ja kirjeldamisel. Aleksitüümia ei tähenda, et inimesel pole emotsioone, vaid seda, et tal on keeruline selgusele jõuda, mis emotsiooni ta täpselt tunneb. Raskusi on ka selle kogemuse sõnastamisel.

Mis on interotseptsioon?

Interotseptsioon on taju, mis võimaldab meil saada infot meie keha sees toimuvast (nt puperdav süda, tühi kõht, iiveldus, külm-palav jne).

Aju kasutab seda infot meie kehast, et saada aimu selle kohta, mis meiega toimub – oleme me näljased, ärevil, väsinud, haiged, elevil, ärritunud jne. Saades informatsiooni kehast, aitab aju inimesel aru saada, mis emotsiooni ta tunneb.

Mis neid ühendab?

Aleksitüümia on n-ö kattetermin. Interotseptsioon on aleksitüümia all peituv neurobioloogiline põhjus. Meie interotseptsiooni taju annab meile hädavajalikke viiteid meie emotsionaalse seisundi kohta. Seega ei saa emotsioonide mõistmise probleemiga (aleksitüümia) tegeleda, kaasamata interotseptsiooni arendamist.

Tõenäolisemalt võib rohkem raskusi oma emotsioonide tunnetamisel olla neil inimestel, kel esineb teisigi sensoorse info töötlemise eripärasid (alatundlikkust või ülitundlikkust stiimulile). Näiteks on sensoorse tundlikkuse raskuseid teistest enam mitte-neurotüüpilistel inimestel, nt autistidel ja neil, kel on ATH.

Valik interotseptsiooni meelt arendavatest tegevustest:

  • Mindfulness e teadvelolek
  • Emotsioonidega seotud mängud
  • Hingamisharjutused
  • Jooga
  • Sotsiaalsed lood (need on sellised spetsiaalsed “elu selgitavad” jutukesed lastele, mida tegevusteraapias sageli kasutatakse)
  • Temperatuuri tajumisega seotud tegevused
  • Mäng või arutelu: Kuidas emotsioonid end kehas tunda annavad?
  • Ergutavad tegevused
  • Visuaalsed abivahendid (nt päevaplaanid jm)
  • Rasket füüsilist pingutust nõudvad tegevused (arendavad propriotseptsiooni, teist tohutult olulist taju eneseregulatsioonis)

See loetelu ei ole kaugeltki mitte täielik.
Loetelust selgub ka, miks ma panen lastega teraapias sageli nii suurt rõhku erinevatele teadvelolekuga seotud mängudele, harjutustele ja võtete õppimisele ning soovitan täiskasvanutele ka väga sageli vastavaid tegevusi.

Elagu interotseptsioon!

©andeetti
Olete teretulnud levitama oma kanalites siin lehel leiduvaid artikleid ja postitusi, kui avaldate need muutmata kujul ning lisate viite veebilehele www.tegevusterapeut.ee koos autori nimega (Ande Etti).

Ilma nimetatud viideteta ei ole selle kodulehe tekstide kopeerimine lubatud.